NAJCZĘSCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
Q: Prowadzę małą klubokawiarnię. Do pokazów filmowych wykorzystuję kupione z legalnego źródła płyty DVD lub filmy dostępne w serwisach VOD za które uiszczam opłaty. Czy nadal potrzebuję licencji żeby wyświetlać je publicznie?
A: Tak. Ani wypożyczenie ani kupno filmu nie uprawnia do wyświetlania innego niż dozwolony użytek prywatny. Na oryginalnych opakowaniach filmu i przed nagraniami znajdują się ostrzeżenia mówiące o tym, że film przeznaczony jest tylko do użytku domowego. Takie ostrzeżenia znajdują się również w regulaminach serwisów VOD.
Q: Planuję zorganizować bezpłatne pokazy filmowe w ramach kina plenerowego. Czy potrzebuję licencji jeżeli nie będziemy pobierać opłat za bilety?
A: Tak. Licencja jest wymagana dla wszystkich pokazów publicznych bez względu na to czy pobiera się opłaty za bilety czy nie.
Q: Korzystamy z telewizji kablowej/satelitarnej. Czy potrzebujemy licencji na publiczne odtwarzanie?
A: Tak. Regulaminy świadczenia usług dostawców telewizji kablowej i umowy abonenckie, uprawniają abonentów do korzystania z usług telewizji kablowej wyłącznie na użytek własny oraz w lokalu, który ze względu na swój charakter nie jest dostępny dla większej - nieograniczonej czy ograniczonej - grupy osób. Publiczne odtwarzanie programów telewizji kablowej w miejscu publicznym wykracza poza tak zdefiniowany “użytek własny”, a zatem może naruszać postanowienia tych umów/regulaminów. Publiczne odtwarzanie filmów nadawanych w telewizji bez licencji stanowi również naruszenie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, chyba że odtwarzający udowodni, że może prowadzić taką działalność zgodnie z prawem.
Q: Reprezentuję organizację pożytku publicznego. Chcemy odtwarzać bajki na dużym ekranie dla dzieci w świetlicy. Czy muszę wykupić licencję?
A: Tak. Licencji potrzebuje każdy kto publicznie odtwarza filmy z nośników wideo przeznaczonych do użytku domowego. Organizacje pożytku publicznego nie są objęte żadnym wyłączeniem dotyczącym publicznego odtworzenia utworu przewidzianym w ustawie o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Q: Organizujemy w szkole Wieczory Filmowe np. z okazji Halloween czy Walentynek. Czy możemy jako szkoła skorzystać z tzw. Wyjątku Edukacyjnego?
A: Nie. Szkoła również potrzebuje w tego typu przypadkach licencji. Tzw. Wyjątek Edukacyjny czyli Art. 27 Ustawy umożliwia szkołom korzystanie z rozpowszechnionych utworów chronionych prawami autorskimi i pokrewnymi wyłącznie w celach dydaktycznych. Cele te należy ujmować ściśle. Wynikają one z podstawy programowej określonej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz przyjętych w danej placówce programów nauczania zatwierdzonych przez dyrektora szkoły (dyrektor dokonuje zatwierdzenia przy zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej). A więc jeżeli cele edukacyjne miałyby być realizowane poprzez odtwarzanie filmów, wówczas element ten (jako sposób osiągania celów kształcenia) powinien zostać wskazany i uwzględniony w programie nauczania zatwierdzonym przez dyrektora szkoły.
Wszelkie przypadki odtwarzania filmów nie realizowane w ściśle ujmowanych celach dydaktycznych wynikających z programu nauczania, a tym bardziej odtwarzanie filmów dla rozrywki w czasie wolnym w świetlicach i bibliotekach lub w ramach integracji uczniów, na przykład podczas nocnych maratonów filmowych, odbywać się powinno wyłącznie po uzyskaniu zgody podmiotu praw autorskich w formie stosownej umowy licencyjnej. Przepis art. 27 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczący dozwolonego użytku nie będzie miał tu zastosowania.
Q: Prowadzę mały prywatny gabinet stomatologiczny. Daję moim pacjentom możliwość oglądania bajek w poczekalni i podczas zabiegu. Czy potrzebuję licencji?
A: Tak. Nawet pojedyncze umożliwienie publicznego dostępu do utworu poprzez publiczne odtworzenie wymaga posiadania licencji, czyli zezwolenia podmiotu uprawnionego z tytułu praw autorskich. Publiczne odtworzenie filmu to najkrócej rzecz ujmując każdy pokaz filmu odbywający się poza domem, dla osób pozostających w innych relacjach niż rodzinne więzy. Licencja musi być uzyskana bez względu na ilość osób i wyświetleń.
Q: Jaką mam pewność, że firma MPLC jest uprawniona do wydawania licencji na publiczne wyświetlanie filmów w imieniu producentów filmowych.
A: Wzór umowy licencyjnej zawiera standardowe oświadczenie MPLC o posiadaniu prawa do udzielania licencji na mocy zawartych umów i zgodnie z Ustawą. Pełna lista producentów reprezentowanych przez MPLC stanowi załącznik do umowy. Na życzenie klienta udostępniamy listy uwierzytelniające od kluczowych studiów filmowych.
Można skontaktować się również bezpośrednio z wybranym producentem lub jego polskim dystrybutorem i dowiedzieć się o możliwość niekomercyjnego wyświetlania filmów u źródła. Jeżeli producent znajduje się na liście producentów MPLC, jak na przykład największe studia filmowe: Disney, Fox, Paramount, Universal czy Warner, z pewnością skieruje firmę czy instytucję do MPLC.
Q: Ile Kosztuje Licencja MPLC?
A: W większości przypadków jednorazowa opłata za Parasol Licencyjny MPLC jest uzależniona od rodzaju działalności i wielkości miejsca objętego licencją. W nietypowych przypadkach przygotowujemy indywidualne wyceny w oparciu o wielkość publiczności i częstotliwość pokazów.